BluePower

Enerji tasarrufu için BluePower – daha fazla enerji tasarrufu sağlayan optimizasyon

Kısıtlı kaynaklar, artan fiyatlar ve yoğun rekabet, enerji tasarrufu ve enerjiyi verimli kullanma konusunu plastik enjeksiyon endüstrisinin gündeminde giderek daha çok yer almasına neden olmaktadır. KraussMaffei, BluePower konsepti kapsamında, gerek özel proseslerde gerekse kullanılan teknolojiler bakımından tüm proseslerinin tamamlanmasını optimize etmek amacıyla eşi benzeri olmayan deneyimini kullanmış ve 3 kontrol değişkeni olan proses optimizasyonunu, ısıtma teknolojisini ve tahrik sistemlerini bir araya getirmiştir. Böylece, hiçbir üretim veya verim kaybı olmadan daha az enerji tüketebilir ve kaynakları çok daha etkin kullanabilirsiniz.

Kazançlar;

  • Enerji Analiz opsiyonu elektrik maliyetini %10'a kadar düşürür
  • Ekonomizör, reaktif gücü dinamik olarak ve merkezi olmayan bir şekilde telafi eder
  • Isı izolasyon ceketleri enjeksiyon ünitesindeki ısı kayıplarını önler
  • Dinamik Kalıp Isıtma, ısı dengelemesi gerektiğinde kalıp içindeki kütleyi minimize eder

KraussMaffei'nin sonradan makineye eklenebilen EcoPac yalıtıcı bilezikleri ısıtma teknolojisini optimize etmek için kullanılır. Bunlar ısıtıcı bantlardan ortama yansıyan ısı kayıplarını sürdürülebilir bir şekilde azaltırlar. Isıtma enerjisinde %40 tasarruf eder ve aynı zamanda korunmasız ısıtma sürelerini %30'a kadar azaltırlar. KraussMaffei'nin patentli Dinamik Kalıp Isıtma (DMH) işlevi, kalıplardaki sıcaklık kontrol devrelerini ayırır. Bu yenilikçi işlev, kalıp yarıları içinde ısı dengelemesi yapılması gerektiğinde kütleyi en aza indirir ve ısıtma sıvısı ile soğutma sıvısının birbirine karışmasını önler. Ayrıca, kalıbın baz sıcaklığı da DMH ile azaltılabilir ve çevreye yayılan ısı %40'a kadar azaltılabilir.

Servo Tahrik Teknolojisi enerji tasarrufunu artırır

Plastik enjeksiyon makinelerindeki tahrik teknolojisi, daha fazla enerji tasarrufu sağlamaya yönelik kontrol değişkenlerinin en önemlilerinden biridir. Servo Tahrik Teknolojisi, hidrolik tahriklerin enerji optimizasyonunda hidrolik sistem pompasının dönme hızını daima gerçek ihtiyaca uygun şekilde ayarlamak için servo motorların yüksek dinamiğini kullanır. Böylece enerji tüketimi, uygulamaya ve makine modeline bağlı olarak, eski çözümlerden %50 daha az olabilir. KraussMaffei, CX makinelerinin hibrid enjeksiyon ünitesi ile hidrolik bir kilitleme ünitesi ve elektrikli enjeksiyon ünitesinin birleşimini kullanır. Bu, daha az enerji tüketimi ile daha fazla ürün elde etme potansiyelini muazzam derecede artırır.

Söz konusu makine ister yeni, isterse eski olsun, makinenin kilitleme kuvveti büyüklüğü, seri veya marka ne olursa olsun, BluePower yaklaşımı tüm üreticiler için ve teknolojiden bağımsız olarak etkili olarak sunulabilir. KraussMaffei, yeni gelişmeleri hemen hayata geçirmek için bu konuda bilim dünyası ve endüstriyel ortaklarla yakın işbirliği içinde çalışır.

KraussMaffei, proses optimizasyonu için kontrol kabinine ve makinenin kontrol sistemine entegre edilmiş olan Enerji Analiz Sistemine güvenir. Bu sistem makine ayarlarında yapılan değişikliklerin enerji tüketimini nasıl etkilediğini gösterir ve operatörün makineyi enerjiyi optimum seviyede kullanacak şekilde ayarlamasına yardımcı olur. Bu özellik %10'a varan enerji tasarrufu sağlar. Yeni geliştirilen BluePower HPS vidaları ile plastik eriyiğe daha az ısı verilmek suretiyle sıcaklığı düşürmek de artık mümkündür. Bir diğer opsiyon ise KraussMaffei Ekonomizörüdür. Bu opsiyon, ilke olarak elektrik tahriklerinde gerekli etkin güce ek olarak, ortaya çıkan reaktif gücü dinamik olarak ve merkezi olmayan bir şekilde telafi eder.