CoverForm

CoverForm sayesinde doğrudan enjeksiyon prosesinde uygulanan çizilmeye karşı dayanıklı kaplamalar

Özel talepler için özel uzmanlık : KraussMaffei, Evonik malzeme uzmanlarıyla işbirliği yaparak, ince bir işlevsel katmanın PMMA parçalarına doğrudan enjeksiyon süreci sırasında uygulanmasına olanak tanıyan bir yüzey teknolojisi geliştirmiştir.  Ağır yüklü bileşenlere çizilmeye karşı koruyucu bir kaplama uygulanmasına ilişkin bu sistem çözümüne CoverForm adı verilmiştir. Bu çözüm, müteakip işlem adımlarına gerek duyulmadan yönetilebilir. Bu da geçici depolama, ayrı boyama ihtiyaçlarının olmaması, kaliteyi düşürecek herhangi bir müdahale olmaması anlamına gelir. Böylelikle imalat maliyetleriniz önemli oranda azalır.

Kazançlar;

  • Çok dayanıklı parçalar
  • En üstün yüzey kalitesi
  • Minimum lojistik masrafı

PMMA, en yüksek yüzey sertliğine sahip olan termoplastik malzemedir. Buna rağmen, bu plastikten yapılan eşyalarda özel şartları karşılamak için koruyucu bir katman olması gerekir.  CoverForm işleminde, sadece birkaç mikrometrelik bir koruyucu katman, plastik enjeksiyon süreci sırasında reaksiyonlu işlem makineleri kullanılarak plastik parçaların üzerine uygulanır. Bu, parçaları çizilmekten ve birçok agresif kimyasal maddeden korur. Evonik bunun için yenilikçi bir malzeme kombinasyonu geliştirmiştir. Bu kombinasyon, özel bir Pleksiglas kalıplama bileşiğinden ve hassasiyetle eşleştirilmiş, çözücü içermeyen, akrilat bazlı bir çok bileşenli reaktif sistemden oluşur. Bu kombinasyon PMMA malzemeye mükemmel şekilde yapışır ve ürüne istediğiniz dayanıklılıktaki yüzeyi sağlar.

KraussMaffei, sıvı çok bileşenli reaktif sistemi KraussMaffei CX serisi bir plastik enjeksiyon makinesinde bulunan kalıba dağıtmak için küçük hacimli ölçme ünitesini özel olarak tasarlamıştır. Takip eden kompresyonlu kalıplama adımları, kaplamayı parça yüzeyine eşit olarak dağıtır. Burada, 50 mikrometreden daha ince kaplama katmanları uygulanabilir. Temiz oda ortamında kullanılmak üzere uyarlanmış CX makine ekipmanları, süreç boyunca tozdan arındırılmış bir ürün alanı sağlar. Bu, bileşenlerde kontaminasyon olmasını tamamıyla engeller. Kaplama, parçalar hala kalıptayken yeterli seviyede kürlenir ve kalıptan çıkarma sırasında hasar oluşmaz. Kalıptan çıkarma işleminden sonra, çizilmeye karşı koruyucu kaplamanın kürleme işlemi UV ışınımı kullanılarak tamamlanır.

Sistem çözümü, uzun yıllar boyunca strese maruz kaldıktan sonra dahi üzerinde çizik veya aşınma etkileri görülmemesi gereken tüm yüzeylere uygulanabilir. Bu yüzeylere verilecek örnekler arasında motorlu taşıtların ön konsol kaplamaları, ev aletlerinin üzerindeki kaplamalar veya elektronik cihazlar üzerindeki göstergeler vb. sayılabilir. CoverForm sayesinde sadece en yüksek kaliteye sahip ve çok dayanıklı bileşenlerden değil, aynı zamanda imalat sırasında sağlanan verimlilikten de yararlanırsınız. CoverForm sistemi klasik son katman uygulama sistemlerinden çok daha az yer kaplar, böylelikle bileşen kaplamalarını uygulamak için gereken lojistik alan ve çaba da önemli derecede azalır.

KraussMaffei CX CoverForm Teknolojisi