FiberForm

FiberForm sayesinde daha da sağlam fiber takviyeli bileşenler

KraussMaffei, fiber takviyeli plastik parçaların kuvvetini daha da artırmak amacıyla FiberForm adı verilen ve kompozit levhaların enjeksiyon prosesi ve ısıl şekillendirme işlemlerini birleştiren, çok işlevli bir üretim yöntemi geliştirmiştir. Bu yöntem; koltuk gövde kalıbı ve arkalıklarını, araç ön paneli ve gösterge konsollarını, torpido gözü kapaklarını, yan darbelere karşı koruma bileşenlerini, teknik parçaları, kaput altında bulunan bileşenleri ve yarı yapılandırılmış bileşenleri biçimlendirmek için kullanılır. FiberForm hemen tüm özel süreçlerle birleştirilebildiğinden dolayı bu durum, işlevsel entegrasyon ve parça tasarımı için sonsuz bir potansiyelin kapısını açar.

Kazançlar;

  • İşlevsel entegrasyon için sonsuz potansiyel
  • Küçük üretim hücrelerinde tamamen otomatik üretim imkanı
  • Daha kısa çevrim sürelerinde tekrarlanabilir imalat süreci

KraussMaffei FiberForm süreci kullanılarak, termoplastik içindeki sonsuz liften oluşan elyaf  ısıtılır, enjeksiyon kalıbında şekillendirilir ve sonra plastik eriyik enjekte edilir. Bu, malzemenin kafes şeklinde ilave kuvvet sağlar ve ilave işlevlerin entegrasyonunu mümkün kılar.  Üretim enjeksiyonlu kalıplama işlemine hiçbir pürüz olmadan dahil edildiği için, bu proses hafif yapısal bileşenlerin büyük seriler halinde imalatı için idealdir.

Standart enjeksiyon proses işlemi gibi, FiberForm da kolaylıkla otomasyonlu hale getirilebilir. Bunun sonucunda küçük ve tam otomasyonlu üretim hücreleri elde edilir. Müşteriler tekrarlanabilir bir imalat sürecinden faydalanır ve kalıptan çıkan parçaları son hatlarını kazanmış şekilde, ilave bir işleme gerek kalmadan elde ederler. Kısa çevrim süreleri ise enjeksiyon proses işlemi için bir diğer avantajdır. Çevrim süreleri 60 saniye civarındadır ve esas olarak kalıp içindeki soğuma süresi tarafından belirlenir.

KraussMaffei CX FiberForm Teknoloji

KraussMaffei CX FiberForm Teknoloji