SilcoSet

SilcoSet: Son teknoloji sıvı silikon ham maddeden ürün üretilmesine yönelik makine teknolojisi

Sızdırmazlık bilezikleri (o-ring), medikal borular veya bebek emzikleri gibi sıvı silikon lastik (LSR) uygulama seçenekleri birçok endüstride çok geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Bu malzemeden yapılan parçalar havacılık, otomotiv, elektrik/elektronik ve ambalaj endüstrilerinde ve ayrıca tıp teknolojisinde kullanılmaktadır. KraussMaffei'nin ürün hattında da, bu birinci kalite malzemenin işlemlenmesi için özel olarak tasarlanmış SilcoSet süreci bazında çalışan plastik enjeksiyon makineleri bulunur.  Bu süreç kısa çevrim sürelerinden ve olağanüstü bir tekrarlanabilirlik ve güvenilirlik seviyesinden yararlanmanızı sağlar.

Kazançlar:

  • Üstün parça kalitesi sağlayan, temiz oda standartlarında üretim
  • Eşit ve tekrarlanabilir parça ağırlığı
  • Sıra dışı mekanik ve elastik özellikler

LSR, iki sıvı bileşenden oluşan ve özel proses gerektiren, özel bir malzemedir. KraussMaffei'nin geliştirdiği SilcoSet süreci için CX serisindeki makineler kullanılır. Bu makinelerde LSR'nin özelliklerine yanıt verebilen ve yüksek hassasiyette ve kaliteli ürün imalatı sağlayan vida, barel ve nozzle kullanılır. Bu makine serisi ayrıca temizliğe ilişkin yüksek standartları karşılayabilir ve temiz oda üretimi için mükemmel seçimlerdir. Bu özellikler, yeni geliştirilen parçaların yenilikçi imalatı için size yüksek bir potansiyel sunar.

LSR prosesinde hammadde, bir karışım hazırlanmasına gerek olmadan, doğrudan makineye beslenir. Hammadde dozajlama sistemindeki karıştırma sırasında önce reaktif malzeme üretilir. Reaksiyon 170 °C üzerindeki kalıp sıcaklıklarında son derece hızlı bir şekilde meydana gelir.  Macun kıvamındaki LSR bileşenleri pistonlu pompalar yardımıyla 300 bar basınç altında plastikleştirme ünitesinin içine pompalanır. Pompalanan her iki akış statik mikser içinde bir araya gelir. Bundan sonra renklendirme yapılır. Karışım işlemi sırasında özel statik karıştırma yolu kullanılır. LSR viskozitesine uyarlanmış olan vidalar ve geri dönüşsüz valflar, eşit ve tekrarlanabilir parça ağırlıkları elde edilmesini sağlar.

Sıvı silikonun bir çok avantajı vardır: çok hızlı bir şekilde kürlenir ve birinci sınıf kalitede özellikler sağlar. Bunlar arasında yüksek sıcaklık dayanımı ve çok çeşitli sıcaklıklarda gösterilen mükemmel mekanik ve elastik özellikler bulunur. KraussMaffei'nin SilcoSet süreçli plastik enjeksiyon makineleri, size tüm bu avantajlardan yararlanma olanağı sunar. Çok bileşenli enjeksiyon prosesi kullanarak kompozit parçalar üretebilir ve ürün artı değerini azami düzeye çıkartabilirsiniz.