SkinForm

Kaliteli bir "deri" için : SkinForm ile tek bir çevrimde çekici dış yüzey

Çekici, deri görünümlü, dokununca ele yumuşak bir his veren ve çizilmeye karşı en üst düzey dayanıklılıkta  plastik yüzeyler yaratabilen tek enjeksiyonluk bir işlem mi istiyorsunuz? KraussMaffei, otomotiv endüstrisindeki her tasarımcının gönlünde yatan bu büyük hayaline uzun bir süre önce çözüm geliştirmiştir. Skin Form işlemi, PU prosesli plastik enjeksiyon kalıplama sürecinin getirdiği avantajları birleştirir ve SoftTouch efektleriyle elde edilen birinci kalite boya son kat sistemlerinden akustik özelliklere veya yalıtım seçeneklerine kadar daha bir çok uygulamayı da beraberinde sunar. Bunların komple bir sisteme entegre edilmesi, yeni parça işlevlerine olanak sağlar ve imalat sonrası maliyet gerektiren işlemlerden sizi kurtarır.

Kazançlar;

  • Tek enjeksiyonluk bir çevrimde kalıp sonrası işlemleme gerektirmeyen, 1. sınıf kalitede parçalar üretilebilir
  • Mevcut tüm kapama kuvvetleri ve PU sistemleri kullanılabilir
  • Komple bir sistem içine eklenebilmesi işlevsel entegrasyon sağlar

KraussMaffei'nin sunduğu SkinForm işlemi ile, 1. sınıf kalitede plastik yüzeyler tek bir işlemle imal edilebilir. Bu yüzeyler hem gerçek deri gibi görünür, hem de dokununca deri hissi verir ve bu özellik onları otomotiv endüstrisinde son derece popüler kılar. Bir PU dağıtım sisteminin plastik enjeksiyon makinesine akıllıca dahil edilmesi sonucu, tek enjeksiyonlu bir çevrimle, kalıplama sonrasındaki manuel işlemlere gerek kalmadan, 1. sınıf kalitede parçaların üretilmesi mümkün olmaktadır.  Bu da hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlar.

 

Birinci çevrimde bir termoplastik substrat enjekte edilir. Bunun hemen ardından, ikinci çevrimde, bu malzeme PU yüzeyle kaplanır ve daha sonra son kat işlemi uygulanır. Deri kürlendikten sonra kalıplar tekrar açılır ve mamul ürün robot aracılığı ile kalıptan çıkartılır. Prensip olarak, mevcut tüm kilitleme kuvvetleri ve PU sistemleri SkinForm işleminde kullanılabilir. Öncelikle, çok komponentli enjeksiyon konsepti, uygun makinenin hangisi olacağını belirler.

The SkinForm süreci KraussMaffei'nin sunduğu, kompozit bileşenlerin imalatında birçok durumda kendini kanıtlamış olan Multinject çözümlerini kullanır. Kaydırıcı, döner tabla, endeksleyici ve çevirme plakaları gibi iyi yerleştirilmiş çoklu bileşen değişkenleri SkinForm sürecinde kullanılan poliüretanlar için özel olarak uyarlanmıştır. Plastik enjeksiyon  makineleri ile reaksiyonlu işlem makinelerinin bu şekilde doğrudan ve başka hiçbir yerde görülmemiş bir biçimde birleştirilmesi ve her teknolojiye yönelik geniş ürün portföyü, SkinForm gibi süreç kullanan bir ileri teknoloji uygulamasına kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlar.

KraussMaffei SkinForm Teknolojisi İle CX

KraussMaffei SkinForm Teknolojisi İle CX

KraussMaffei SkinForm Teknolojisi Kapı Panel Üretimi