SpinForm

SpinForm ve TwinForm sayesinde çok daha verimli daha fazla sayıda parça

Çoklu bileşen teknolojisi, enjeksiyon makinalarında bileşenlerin imalatında yeni olanakların kapısını açmaktadır. KraussMaffei bu konuda Multinject ile çok sayıda çözüm önerir. Artan basıncı karşılaması için ve endüstrinin bu dalındaki üretim maliyetlerini azaltmak amacıyla SpinForm ile ortada dönen plaka teknolojisi getirilmiş ve çok komponentli enjeksiyon prosesinde maliyetten önemli derecede tasarruf imkanı sağlanmıştır. Bu teknoloji ile çok komponentli parça sayısı, aynı kapama kuvvetini kullanan döner tabla kalıplarına göre iki katına çıkartılabilir. KraussMaffei, TwinForm ile özel multi-daylight kalıbı çözümünü geliştirmiştir, bu çözüm de üretimde dikkate değer bir artış sağlamaktadır.

Kazançlar:

  • Multinject maliyet tasarrufunda artış sağlar
  • SpinForm üretilen çok bileşenli parça sayısını iki katına çıkartır
  • TwinForm daha az kurulum alanı gerektirir ve enerji tüketimini azaltır

Hem küçük hem orta derece kapama kuvvetlerine sahip CX serisi, hem de ağır makinelerden oluşan MX serisi, etkili bir SpinForm konsepti için ideal zemini sunar. Bu konsept daima açılabilen bir makine yatağına, uzayan kolonlara, karşılıklı iki enjeksiyon ünitesine ve kilitleme ünitesi arasında kayar bir tabla üzerinde yer alan opsiyonel bir orta plakası olan makine yatağına monte edilmiş destekli bir döner tabla ünitesine sahip standart bir makineye dayanır. Bu konsept son derece verimli ve hassas çalışır, ağır blok kalıplarda bile devrilmeyi önler ve karmaşık kompresyon proseslerinin gerektirdiği hassasiyeti sağlar.

  SpinForm Teknoloji

                                                                                                                                   

MX serisinde, hareketli kilitleme ünitesi hareket esnasında sert ve ayarlanabilir kayar pabuçlar tarafından, kolonlar ve yanal kılavuzlarla makine yatağı üzerinde emniyetli bir şekilde desteklenir. CX serisinde, hassas lineer kılavuzlar bu görevi görür. Bunlar, kilitleme ünitesinin maksimum açılma genişliğinde bile her türlü devrilme hareketine karşı sağlam bir karşı taşıyıcı oluşturur, kolonlar hareketli plakanın kılavuz burçlarından dışarıya doğru çıkmaz. Kılavuz yatakları arasındaki geniş mesafeler, bunlar açılıp kapanırken en ağır kalıpların dahi mutlak bir paralellikte kalmasını garanti eder.

Plakalar  sonlu eleman yöntemi (FEM) ile optimize edilmiştir. Bunlar optimal kuvvet uygulanmasını ve ayrıca büyük kalıplarda minimum deformasyon meydana gelmesini sağlar. Plakaların sağlam yapısı, yük altındayken bile herhangi bir eğilme olmamasını temin eder. Bu da kalıp ve hareketli kalıp parçaları üzerindeki stresi ve aşınmayı en aza indirir. Çift plaka sistemi ve destekli döner tabla ünitesi sayesinde otomasyon çözümleri hızlı ve kolay bir şekilde bağlanabilir. Bu, lineer robotlar için idealdir.  Kılavuzlar ve döner tabla merkezi yağlamayla yağlanır. MC6 kontrol sistemi ile otomatik yağlama çevrimleri kolaylıkla belirlenir. Bu da makine kullanılırlığını artırır.

Standart kalıplar esnekliği daha da artırır

TwinForm prosedürü KrausMaffei  CX ve MX serisi plastik enjeksiyon makineleri için uygundur. CX serisinde, hidrolik olarak veya kızaklarla yönlendirilen hareketli bir kayar tabla makine yatağına entegre edilmiştir. MX serisinde hareketli dikey orta plaka doğrudan makine yatağına tutturulmuştur. İki adet aynı veya farklı tasarıma sahip standart kalıp bu orta plakaya sabitlenir ve bir multi-daylight kalıp işlevini görmek üzere birleşir. Klasik daylight kalıplarda olduğu gibi, kalıp konturları birbiri üzerinde yüze yüz duruyorsa, sadece tek bir çevrim için gereken kilitleme kuvveti yeterlidir.

Makinede karşılıklı iki enjeksiyon ünitesi yer alır. İkinci enjeksiyon ünitesi ana enjeksiyon ünitesinin karşısında yer alır ve hareketli plakaya sıkıca tutturulmuştur. Multi-daylight kalıp kullanmak ürün çıktı sayısını iki katına çıkartır, kurulum yerinden tasarruf sağlar ve enerji tüketimini azalır. Her çevrim için ayrı enjeksiyon ünitesi bulunduğundan, farklı renkler, malzemeler veya parça ağırlıkları kullanılabilir. Standart kalıplar kullanılarak bu esneklik daha da artırılabilir.

KraussMaffei MX SpinForm Kolay Ve Hızlı Kalıp Değişimi